Субота, 18.05.2024, 16:19
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт Данилюк Оксани Олександрівни

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Науково-методична діяльність

Несіть добро у світ природи!
07.11.2015, 23:26

Виховна година у 7 – Б класі на тему: «Несіть добро у світ природи!»

Підготувала і провела:

Класний керівник 7 – Б класу

Данилюк О.О.

Мета: формувати еколого-естетичну компетентність; розвивати почуття відповідальності за ставлення до природи; вчити аналізувати екологічний стан довкілля у своїй країні;

Обладнання: плакати, глобус, екологічний календар, закон України «Про охорону навколишнього середовища.»

СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ

Вступне слово вчителя: Земля - колиска людства. Яка ж вона, Земля? Земля народжує прозорі струмки і могутні потоки. Носить на собі океани, хмари і їх тіні. Розкривається жернами димлячих вулканів. Пускає в небеса птахів, приймає в себе всі сніги й дощі, маленькі зернятка, дає всьому життя. Людину Земля завжди захоплювала своїм вічним відродженням, кругообігом весни та зими, наскінченністю своїх горизонтів.

Інформація від учнів: Якось 22 квітня, дванадцять американських школярів запропонували відзначити День Землі, закликавши всіх землян підтримати цю природоохоронну акцію. Україна цей день відзначає з 1991 року. Дедалі більше людей нашої планети починає сьогодні боротися за чистоту навколишнього середовища. До найактуальніших проблем сьогодення, що торкаються кожного жителя планети й від яких залежить майбутнє людства, слід віднести проблеми екологічні.

«Місто вразило мою уяву. Воно притискалося до землі, гігантські простори між будинками та над будинками пустували, вони віддалися диму, дощу і туману. Місто було сірим, задимленим, безколірним, якесь скрізь однакове... Дивний, ні нащо не схожий незнанний світ! Світ, яким керували багаточисленні закони, але один, і головний закон – роби те, що роблять всі, і так, як роблять всі.» (А.Н. і Б.Н. Стругацькі «Заселений острів»)

Яка жахлива картина майбутнього!

Автори фантастичної повісті звертають нашу увагу ще й на те, що люди майбутнього перетворилися на свого роду механізми. Міркують однаково, роблять все однаково... Але цього не можна допустити!

Про те, що відбудеться, якщо не захищати від забруднення навколишнє середовище, нас попереджали давні мудреці ще 5000 років тому. Не вірите? Це доводить напис ієрогліфами на піраміді Хеопса: «Люди загинуть від невміння користуватися силами природи і від незнання істинного світу».

А в 1779 році нам пророкували: «Ми побачимо людей, які літають у повітрі, як чорні птахи, і кидають вогонь на землю... Прийдуть часи, коли вороги ваші заберуть у вас все, навіть попіл з вашого вогнища. Люди стануть бідними, тому що в них зникне любов до дерев...».

Відомі пророцтва про екологічну катастрофу, що насувається на нас, і ми не маємо права не прислухатися до них.

Створення картини екологічного неблагополуччя на нашій планеті

Причини

Наслідки

1. Забруднення атмосфери промисловими підприємствами і транспортом.

2. Забруднення поверхневих і підземних вод нафтопродуктами, змивами, що приносяться з суші.

3. Неправильне ведення сільського господарства: перенасичення ґрунту добривами, отрутохімікатами, перезволоження ґрунту, витоптування трави.

4. Знищення лісів.

5. Радіоактивне забруднення.

1. Глобальне потепління та зміна клімату.

2. Утворення кислотних дощів.

3. Утворення нафтових плівок.

4. Отруєння питної води.

5.Отруєння сільськогосподарської продукції.

6. Погіршення родючості ґрунту.

7.Перетворення територій на пустелю.

18. Обміління річок.

 

 

 «А чи знаєте ви, що...» — це  гра, яка допоможе вам згадати знання з різних предметів про екологію або розкаже вам про якісь нові факти, яких ви до сьогодні ще не чули.

Учні по черзі витягають картки і читають їх і аналізують.

Картка № 1. Разом із зростанням кількості автомобілів зростає забруднення атмосфери чадним газом. У середньому 1 автомобіль за рік викидає близько 200 кг чадного газу і до 2 кг сильного канцерогену — речовини, що спричиняє захворювання на рак. Найбільша кількість викидів у машин — у момент початку руху та гальмування. Тому на перехрестях забруднення повітря максимальне.

Картка № 2. Рослини щорічно виділяють близько 200 млрд тонн кисню і засвоюють 300 млрд тонн вуглекислого газу. Внаслідок процесу фотосинтезу за 5500 років відбувається повне оновлення кисню планети.

Картка № 3. 60 кг макулатури рятує одне дерево; 30 тонн макулатури рятує 1 га лісу; 1 тонна макулатури економить 1000 квт/год. електроенергії, 1 тонна макулатури зберігає 200 куб. води; 1 тонна макулатури дає 2500 учнівських зошитів.

Картка № 4. Використання макулатури для виробництва наперу на 75 % зменшує забруднення повітря та дозволяє зекономити до 40% води.

Сьогодні наші дослідники підготували для вас цікаву доповідь: «Сміття на звалищах лежить тисячі років». Звичайно, вони досліджували не на практиці, а вивчали посібники, сайти інтернету. Надамо їм слово.

«Сміття на звалищах пролежить тисячі років»

Багато хто з нас, допиваючи чергову пляшку прохолодного напою, навіть не замислюється, що чекає її в майбутньому. Скільки вона ще пролежить на звалищі під шаром глини і землі? Адже умови звалища ідеальні для збереження наших відходів. Під товстий шар землі не потрапляє ні сонячне світло, ні кисень. Чи відомо вам, що:

• 1 000 000 років пролежить звичайна скляна пляшка. Скло виготовляється із кварцового піску, тому дуже стійке до агресивного середовища.

• Близько 1000 років лежатиме в землі «неїстівний» для мікроорганізмів поліетиленовий пакет.

• Пластикові пляшки — від 500 до 1000 років. Більшість пластикових пляшок складаються з терефталату, на виробництво якого йде величезна кількість нафти. На жаль, мікроорганізми практично його не розкладають.

• Недопалки сигарет — від 1 до 5 років. Незважаючи на «хисткість» недопалки в природному середовищі теж руйнуються не так швидко. Величезна кількість курців робить недопалки сигарет особливо небезпечними для навколишнього середовища.

• Газета — 2-4 тижні, деякі довше. Наявні випадки, коли на звалищах під купою землі знаходили зразки газет 15-річної давності. Під товстим шаром, за відсутності кисню, вони виявляються фактично законсервованими.

• Огризок яблука — 1-2 місяці, інколи довше. Харчові відходи, опинившись на звалищі під товстим шаром ґрунту і відходів, розкладаються також досить довго. За найповільнішим «сценарієм» вони розкладаються лише на 50% кожні 20 років.

Ось ми й відкрили з вами багато нового. Тепер я пропоную вам зробити висновки: «Що треба робити для покращення екологічної ситуації в Україні?»

Висновки, зроблені учнями:

• заборонити випробування атомних бомб і хімічної зброї;

• припинити скидання неочищених побутових промислових вод у річки

та водоймища;

• істотно скоротити застосування отрутохімікатів у сільському господарстві;

•упроваджувати в повсякденне життя сортування сміття для подальшої переробки;

• грамотно використовувати мінеральні й органічні добрива;

• економно витрачати воду й електроенергію;

• розвивати промисловість, що переробляє відходи;

• інтенсивно озеленяти мікрорайони;

• створювати та встановлювати високотехнологічні очисні споруди та фільтри на промислових гігантах;

• автомобілістам переходити з бензину на екологічно чисте горіхове масло;

•  встановити більше урн, частіше вивозити сміття, збільшити штрафи за кожний викинутий на землю недопалок, пляшку тощо.

Бесіда з учнями: аналіз екологічних прав та обов’язків громадян України, обговорення їх застосування у повсякденному житті

ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ОХОРОНУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА»

Розділ II. Екологічні права та обов'язки громадян

Стаття 9 . Екологічні права громадян України. Кожний громадянин України мас право на:

а) безпечне для його життя та здоров'я навколишнє середовище;

б) участь у розробці та здійсненні заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального комплексного використання природних ресурсів;

в) об'єднання в громадські природоохоронні формування;

г) вільний доступ до інформації про стан навколишнього природного середовища  та вільне отримання, використання, поширення та зберігання такої інформації, за винятком обмежень, встановлених законом;

д) одержання екологічної освіти;

е) подання до суду позовів до державних органів про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю та майну внаслідок негативного виливу на навколишнє природне середовище.

Стаття 12. Обов'язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища

Громадяни України зобов'язані:

а) здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів і лімітів використання природних ресурсів;

б) вносити плату за спеціальне використання природних ресурсів і штрафи за екологічні правопорушення;

в) компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Громадяни України зобов'язані виконувати й інші обов'язки в галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до законодавства України.

Ви всі маєте рацію, адже природу треба берегти, і тоді вона віддячить вам. Заняття наше закінчується,   але тема ця, я впевнена, не пройде повз вас. Я сподіваюсь, що вона змусила замислитися вас над життям, і це вже добре. «Зупинись,  мить, ти прекрасна!», — так і хочеться вигукнути в безкраю далечінь, коли стоїш на овіяному легендами острові Хортиця, бачиш могутні та бурхливі води сивого Дніпра. Подивись на своє місто! Воно все перед тобою, мов на долоні. Яке воно? Скільки в ньому таємничості, жагучої енергії, життя! Проте воно має прикру звичку «палити сигарети» заводських труб, і тому, ніби компенсуючи свої недоліки, оточує себе парками, садами, скверами, активізуючи «зелені легені».

Подивись навколо і зроби, що треба,

Понасаджуй квіти, поливай дерева

І не шкодь ніколи відтепер природі,

Краще жити з нею у мирі та згоді.

А нашу зустріч хотілося б закінчити словами видатної української поетеси Ліни Костенко, подумайте над ними...

Не знаю я, що буде після нас,

В які природа убереться шати.

Єдиний, хто не втомлюється,— час.

А ми живі, нам треба поспішати.

Зробити щось, лишити по собі,

А ми нічого,— пройдемо, як тіні,

Щоб тільки неба очі голубі

Цю землю завжди бачили в цвітінні...

Додаток 1

Календар екологічних свят

11 січня — День заповідників

19 лютого — Всесвітній день квітів

22 березня — Всесвітній день водних ресурсів

30 березня — День захисту Землі

1 квітня — Всесвітній день птахів

7 квітня — Всесвітній день здоров'я

19 квітня — День підсніжника

22 квітня — Всесвітній день Землі

23 травня — Всесвітній день біологічного різноманіття

31 травня — Всесвітній день без тютюну

5 червня — Всесвітній день охорони навколишнього середовища

6 червня — День еколога

3-тя неділя вересня — День лісного працівника

Остання неділя вересня — Всесвітній день моря

29 грудня — День Флори і Фауни

Категорія: Науково-методична діяльність | Додав: oksanochkadanilyuk
Переглядів: 668 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук