Неділя, 19.05.2024, 04:28
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт Данилюк Оксани Олександрівни

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Виховна робота

Як святкують Пасху у світі
[ Викачати з сервера (91.0 Kb) ] 30.10.2015, 00:46

«Як святкують Пасху у світі»

Мета: навчальна: ознайомити учнів із великодніми звичаями і традиціями інших країн, а також з пасхальними атрибутами;

розвиваюча: розвивати вміння послідовно висловлювати свої думки, розширити ерудицію учнів і загальний кругозір про іноземну культуру, розвивати вміння спілкування  в мовних ситуаціях;

виховна: виховувати в учнів інтерес до традицій та звичаїв інших країн

Обладнання: мультимедійна дошка для презентації, відео супровід, пасхальна атрибутика, шоколадні писанки, матеріали для створення пасхального кошика привітань.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Привітання. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети.

         Навчальний  рік майже завершується і я як класний керівник 5 – Б класу разом зі своїми учнями готова представити результати роботи виховної системи «Шлях до Євроінтеграції», яку я планую реалізувати через творчу роботу «Чужому навчаймось,

але й свого не забуваймо». В цьому навчальному році за мету я ставила реалізувати перший крок цієї роботи (а їх всього сім) під назвою «Світ починається з мене».

         Хоча ми з учнями 5 – Б класу працюємо за цією системою не так давно, але нам вдалося вже вивести спільну формулу успіху: Дисципліна + Організованість = Успіх, на початку навчального року ми створили пам’ятку  «Я зможу!», провели виховну годину на тему «Європа – наш спільний дім» і вікторину «Що я знаю про Євросоюз», а також взяли участь у євроквесті «Зоряне сяйво країн Європи», який був проведений на базі 2-х 5-х класів і сьогодні до Вашої уваги ми представляємо захист проекту на тему «Як святкують Пасху у світі» (слайд № 1), оскільки одним із завдань у нас було познайомитися із звичаями інших країн, то напередодні Великодня ми вирішили дослідити, як святкують це свято інші народи.

          Ви щойно почули слово «свято». Спробуйте дати визначення, що таке свято (відповіді учнів).

Визначення учителя: Свя́то день або дні, коли урочисто відзначають видатні події, знаменні дати.

Свята бувають різні, особисті та громадські, улюблені і не дуже. Але всіх їх об’єднує одне – святковий день прийнято проводити з урочистостями, привітаннями та подарунками, загалом він виділяється з низки буденних днів.

          А які види свят ви знаєте? (відповіді учнів).

Визначення учителя: Отже, все розмаїття свят можна поділити на такі види: міжнародні, релігійні, офіційні державні, неофіційні, професійні, особисті, що стосуються конкретної людини, її  сім’ї, певного кола людей.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Оскільки зараз ми усі готуємося до найбільшого свята усіх християн – Пасха, то й говорити ми будемо саме про нього.

         Звідки бере початок це свято? Чому саме така його назва – Пасха або Великдень? Як його святкують в інших країнах світу? Саме на ці питання ми спробували знайти відповіді, опрацювавши і дослідивши чимало інформації.

Представлення  проекту. Над нашим проектом працювали три групи: (слайд № 2)

  • «Історики», мета – дослідити виникнення і походження свята «Пасха»;
  • «Дослідники», мета – ознайомити інших учасників проекту із великодніми звичаями і традиціями;
  • «Народознавці», мета – представити пасхальні символи та атрибути інших країн

Група № 1 «Історики»

Жаловага Ангеліна

1) «Великдень» — це день, у який християни святкують Воскресіння Ісуса Христа, що сталося на третій день після його смерті. Свято називають також Пасха або Паска.

Цей День вважається найважливішим християнським святом, котре виказує радість з приводу перемоги Божого Сина над Смертю та вічним Забуттям.

У Воскресінні бачать підтвердження життя після смерті, що і є головним змістом святкування.

Оніщук Арсен

2) В Україні святкувати Пасху почали наприкінці першого тисячоліття, з приходом християнства. За біблійним сюжетом, Iсус Христос воскрес рано-вранці і це Воскресіння супроводжувалось великим землетрусом — ангел небесний відвалив камінь від дверей Гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці прийшли до гробу з пахощами, щоб обмастити тіло Iсуса, але побачили відвалений камінь і порожній гріб. Тоді схвильованим жінкам з'явився ангел та сповістив про Воскресіння Господнє.

Козак Іван

3) Слово «Пасха» походить від назви старозаповітного свята песах, яке відзначали іудеї в пам'ять про звільнення від єгипетського полону. Пасхальне ягня у євреїв стало прообразом Христа, тому Христос іменується ще як Агнець Божий.

В західно-слов'янських мовах назва Пасхи перекладається як «Великаніч»: чеською Velikonoce, а польскою Wielkanoc. У болгарській  подібно до української назви - Великден.

Сардачук Даниїл

4) Існує декілька легенд щодо виникнення назви свята. За однією з них назва «Великдень» з'явилася аж наприкінці першого тисячоліття. Легенда говорить, що «Великдень називається так тому, що в той час, коли Христос народився, сильно світило сонце і стояли такі довгі дні, що теперішніх треба сім зложити, щоб був один тодішній. Тоді, було як зійде сонце в неділю вранці, то зайде аж у суботу ввечері. А як розп'яли Христа — дні поменшали. Тепер тільки царські ворота в церкві стоять навстіж сім днів…»

Мандзик Вікторія

5) Для віруючих християн Пасха – свято воскресіння Христа.

Оскільки зараз ми всі готуємось до святкування Пасхи, то мені стало цікаво дізнатися,  як святкують Великдень у світі. Виявляється, що за несення яєць у католиків «відповідальні» зайці! А тому на Великдень ця тварина стає неймовірно популярною і  дуже різною, можна побачити зайців - шоколадних, марципанових, борошняних. Більше того, є навіть така забава «полювання на великоднього зайця». Це коли діти шукають кольорові шоколадні яйця, заздалегідь заховані батьками в будинку або навіть в саду.

В Англії діти підкидають в ситі сирі яйця з написаними на них іменами. Чиє яйце протримається довше за інших, той і виграв, і його чекає подарунок.

У Болгарії сотні, виготовлених перед святом глиняних горщиків, розписаних добрими побажаннями, скидають з верхніх поверхів в знак пасхальної перемоги над злом. Будь-який перехожий може взяти черепок від розбитого горщика на щастя.

У Швеції на Великдень дівчата повинні принести воду в роті додому, щоб бути красивими, а хлопці намагаються змусити їх заговорити або засміятись.

А які звичаї і традиції святкування Великодня в інших країнах знають наступні учасники: (слайд №3)

Група № 2 «Дослідники»

Логвін Станіслав

(слайд № 4)

Традиція святкування Воскресіння Господнього започаткована в Індії незважаючи на те, що кількість християн в країні налічує лише 2,5%, святкування відбувається за кращими індійськими традиціями. Обмін подарунками, богослужіння та екстравагантні карнавали – невід’ємна частина свята. Окрім цього, на Великдень в Індії традиційно обмінюються кольоровими ліхтарями та пасхальними тістечками. 

Мазурчук Максим

(слайд № 5)

В багатьох західних країнах великодній кролик приносить шоколад та ховає яйця, але в Австралії яйця приносить великодній білбі (австралійський кріль). Однією з причин такої зміни є намагання поширити обізнаність населення про білбі, який є одним із зникаючих видів в Австралії. Іншою причиною є нелюбов австралійців до кроликів, які знищують посіви в країні.

Ковальчук Катерина

(слайд № 6)

Колумбійці  мають дивне меню на великодній обід. Замість шоколаду та яєць вони обідають ігуанами, черепахами та гризунами. 

Андросюк Олександр

(слайд № 7)

Німці вважають, що Великодній заєць розмальовує писанки та ховає їх в саду. Зранку після недільної служби діти із задоволенням їх шукають. А також в цей день дітям дарують шоколадні яйця та прикрашають дерева великодніми писанками.

Фолькер Крафт із міста Саальфельд минулого року встановив Великодній рекорд. Він прикрасив дерево біля своєї садиби і повісив на нього 9800 писанок. Таку колекцію німець збирав протягом 46 років.

Гесть Валентин

(слайд № 8)

Окремої уваги заслуговує також традиційний великодній Хресний хід в Сербів, які проживають поблизу німецько-польського кордону. У ході бере учать понад 1300 вершників.

Косарєв Владислав

(слайд № 9)

Натомість у Мексиці в Страсну п’ятницю починається Великодній карнавал, який супроводжується розкішними постановками страстей Христових. В суботу в містах розвішують ляльки Юди із пап’ємаше, до яких чіпляють петарди та хлопавки. До кінця дня цих манекенів підривають. У неділю після богослужіння та святого причастя сім’ї розходяться по домівках або ж танцюють на вулицях.

Іщук Павло

         (слайд № 10)

Цікавим є також пасхальний ритуал в Іспанії. Страсний тиждень, знаний як Семана Санта, є найголовнішим для іспанців. Масштабні дійства-паради розпочинаються в країні у середу. Характерними костюмами є одяг інквізиції, традиційні траурні жіночі костюми. На рухомих платформах інсценізують останні події з життя Ісуса Христа.

Паюк Анжеліка

(слайд № 11)

Угорці на Великдень обливаються водою, як українці в «обливний» понеділок після Пасхи. Великдень відомий фарбуванням яєць у різні кольори, але в Греції можна знайти яйця лише червоного кольору.

Татарчук Ірина

У Фінляндії святкування Великодня схоже до Хеллоуіна, оскільки діти вбираються як відьми з мітлами на шиї. Вони бродять по вулицях та шукають розваг. Вважається, що в цей час відьми стають більш потужними, а тому фіни розпалюють багаття, щоб їх відлякати.

 

(слайд № 12)

У Чехії та Словаччині жінки на Великдень можуть отримати прочуханки. Чоловіки б’ють жінок зробленими вручну та прикрашеними батогами. Проте це не повинно бути боляче. Вважається, що така Великодня порка робить жінок більш здоровими та красивими. 

Походження і виникнення свята Пасха ми вияснили, зі звичаями познайомилися і тепер пора дізнатися про пасхальні символи.

Група № 3 «Народознавці»

(слайд № 13)

Биковець Анетта

(слайд № 14)

Час зайців і крашанок: Європа святкує Великдень!

У різних країнах з Великоднем пов’язані різні традиції. Якщо в Україні неодмінним атрибутом великоднього стола є паска, то в Німеччині це шоколадні зайці,  (слайд № 15)

які «несуть» розмальовані яйця, а в італійців - великодні голуби.

Громик Лілія

«Ми можемо з упевненістю сказати, що всі елементи, як-от великодній заєць, великодні яйця та інші, постали ще у дохристиянські часи, - розповідає професор Вільгельм Ґеерлінгс з католицького університету. - І це зрозуміло. Адже Великдень – це свято весни, пробудження природи.

Міскевич Владислав

До речі, згідно з опитуванням, проведеним у Німеччині, кожен п’ятий її житель не може пояснити значення Великодня. Можливо, саме тому, що символ цього свята у Німеччині – заєць – не викликає жодних асоціацій з воскресінням Сина Божого.

(слайд № 16)

Слюсар Володимир

А от італійці, приміром, нічого не знають про звичай шукати заховані крашанки. І про великоднього зайця вони теж не чули. Замість цього мешканці країни-чобітка дарують одне одному величезні шоколадні яйця у блискучих обгортках, наповнені різноманітними сюрпризами. На сам Великдень у кожній італійській родині на святковому столі обов’язково має бути «Colomba Pasquale» – «великодній голуб». Це солодкий хліб із дріжджового тіста з родзинками та мигдальними горіхами – трохи нагадує українську паску.

Дерко Олександр

        (слайд № 17)

Іспанцям також мало знайомі великодні зайці та розфарбовані яйця. Дуже популярними є великі релігійні процесії. Босі чоловіки у ковпаках і з ланцюгами беруть участь у відтворенні Хрестового ходу Ісуса. На своїх плечах люди, які хочуть розкаятися, часто несуть величезні статуї Діви Марії чи Ісуса. У передвеликодній тиждень іспанський уряд часто звільняє з тюрем ув’язнених, які покаялися у своїх вчинках. Звичай походить із середніх віків, коли через чуму великодні процесії рідшали настільки, що нестачу чоловіків доводилося поповнювати за рахунок в’язнів.

Федина Олександра

(слайд № 18)

Для британців, як і для німців, яйця і зайці є невід’ємною частиною Великодня. Страсну п’ятницю, коли церква згадує розп’яття Христа, у Великобританії називають «Good Friday», тобто «добра п’ятниця». Раніше у цей день прали та вибілювали всю одежу, готуючись до неділі. У страсну п’ятницю у святковому меню багатьох британців – гарячі «cross buns», тобто булочки з родзинками. Зверху на них робиться хрест, який заповнюється цукровою заливкою. (слайд № 19)

Всі добре знаєте, як вітаються на Пасху в Україні: Христос Воскрес! Воістину Воскрес! А як це вітання звучить іншими мовами:

Пасхальні привітання різними мовами

В англомовних країнах пасхальне привітання звучить так:  Christ is risen! He is risen indeed!

У Німеччині ми почуємо: Christus ist auferstandenEr ist wahrhaftig auferstanden!

Хоча ми недавно почали вивчати іспанську, але вже можемо сказати, як іспанці вітають один одного на Пасху:  Cristo resucitó!    En verdad resucitó!

Італійці також святкують Пасху і в цей день там можна почути: Cristo è risorto!  È veramente risorto!

А наші сусіди – поляки привітають усіх так:  Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Вправа «Асоціативний кущ»

(слайд № 20)

Ви вже багато знаєте про Пасху, тому назвіть асоціації зі словом «Пасха»: пасхальні традиції, пасхальний кошик, пасхальна служба, пасхальні писанки, пасхальний заєць …

(слайд № 21, 22, 23, 24, 25, 26)

А чи чули ви про Острів Пасхи? Острів Пасхивулканічний острів в південній частині Тихого океану, територія Чилі.

Острів Пасхи – це крихітний клаптик суші на краю світу. Все, що пов'язане з цим місцем, оповите таємницею. Звідки прибули люди, які населяють острів з незапам'ятних часів? Як вони взагалі виявили цей острівець? Який народ і навіщо створив сотні гігантських кам'яних статуй? Впевнених відповідей на ці та інші питання поки немає. Але до вашої уваги пропонується перегляд відео про цей острів.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

         На завершення я пропоную вам створити «Пасхальний кошик привітань».

Що за день чудовий воскресіння,
Сповнений любові і надій?

За чиїмось мудрим повелінням
Світ довкола враз помолодів.

Прямо в хату ллється сонця повінь,
Вже давно такої не було.

А душа стає моя раптово,
Наче біле лебедя крило.

Хоче в небо визволення ради
Із пітьми, що застує мені...

Воскресіння – то велика радість,
Благодать Господня навесні.

Створення колажу. Перегляд слайдів про дивовижні писанки.

(слайд № 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36) Шоколадні писанки.

Використані ресурси:

http://uk.wikipedia.

http://tyzhden.ua/News/21298

http://www.dw.de/час-зайців-і-крашанок-європа-святкує-великдень

 

http://viza.vn.ua/katolitska-jest-prawoslawna-wielkanoc.html

 

http://www.liveinternet.ru/users/story_of_mine/post

 

http://pprraavvddaa.com/hobbi/Ukrainian%20verses%20about%20Easter.php

 

 

Категорія: Виховна робота | Додав: oksanochkadanilyuk
Переглядів: 1833 | Завантажень: 43 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук