Четвер, 02.05.2024, 18:44
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт Данилюк Оксани Олександрівни

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Виховна робота

Виховна година
11.05.2017, 17:48

Тема: «Щаслива родина – міцна Україна»

Мета: виховувати глибокі почуття любові до родини, шанобливе став­лення до сімейних традицій, ба­жання берегти сім'ю як часточку великої родини; прищеплювати бажання бути гідними дітьми своїх батьків, прагнення приносити щастя в свій дім; вивчати народні родинні традиції, їх особливості та значення.

Обладнання: мультимедійний проектор, «скринька мрій», маркери, папір, аудіо фрагмент, подушки, ковдра.

Форма проведення: бесіда.

ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ

І. Організаційний етап.

Вправа «Тепло душі» для створення позитивного настрою.

Класний керівник. Будь-яка справа, розпочата з добра, завжди має гарне завершення і хороший результат. Пропоную створити теплу атмосферу на початку нашої зустрічі. Для цього потрібно зібрати свою позитивну енергію і тепло своєї душі в долонях. Потріть долоні одна об одну, відчуваючи потік позитивної енергії. Потім різко розводимо долоні перед собою і потиском руки передаємо свій позитивний імпульс товаришу. І так по колу.

Вступ. Класний керівник. Мільйони років тому, коли Земля ще була зовсім юною, зустрілися двоє: чоловік і жінка. Вони покохали одне одного й вирішили жити разом. Це – Адам і Єва.

В тихім шелесті трав

Адам у Єви запитав:

- Кохана, люба, чарівна,

Скажи мені, єдина,

Хто буде дарувать життя,

А потім доглядать дитя?

- Я.

- Варити, прати, прибирати,

Сімейне вогнище оберігати?

- Я.

- Постійно радість дарувати,

Усіх теплом обігрівати?

- Я.

А ти, мій милий, неповторний,

Скажи мені, єдиний,

Хто буде рід наш берегти,

І множить покоління?

- Я.

- Хто дбатиме усе життя

Про щасливе майбуття?

- Я.

- Дітей навчати лиш добра,

І боронить від лиха й зла?

- Я.

- Кохатиме до забуття

І поруч буде все життя?

- Я.

Обговорення легенди.

Класний керівник. І так сім раз звучало «я». Ось так створилася сім’я. Про що говорилось в легенді? Відповіді учнів.

Класний керівник. Сім’я! Яке красиве слово! Сім’я, яка гріє душу! Воно нагадує ніжний голос мами, дбайливу суворість батька. Сім’я – це святиня людського духу, благородних почуттів: кохання, любові, вірності та піклування.

Мозковий штурм. Що для вас означає сімя?

Словникове визначення. Сім'я́ - соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

15 травняМіжнародний день сім'ї.

Назвіть синоніми до слова «сімя». Синоніми: сімейство, об'єднання, співдружність, плем'я, господа, родина, рід, рідні.

Повідомлення теми і мети.

Класний керівник. Існує теорія, що держава походить від сім'ї та є наслідком історичного розвитку і розростання сім'ї, а тому абсолютна влада монарха - це продовження батьківської влади. Назвіть спільні ознаки держави і сімї.

  • Чітко визначена територія;
  • Члени родини – народ;
  • Голова держави і голова сімї;
  • Розподілення обов’язків.

Якщо спокій в душі, тоді людина прекрасна. Якщо людина прекрасна, то буде гармонія в її домівці і родині. Якщо гармонія в домі, то буде порядок в нації. Якщо є порядок в нації, то буде мир у світі. І сьогодні ми спробуємо довести, що «Щаслива родина – міцна Україна!»

ІІ. Основна частина.

Класний керівник. З чого починається сімя? Відповіді учнів. Прослухайте діалог і здогадайтесь про яку народну традицію йде мова. Сватання.

- Найясніший господарю, полювали ми зі стрільцем-молодцем і зайшли аж сюди. Заманила нас олениця - красна-дівиця. Довго йшли і сюди дійшли. Просимо тебе, віддай свою оленицю - красну дівицю - та нашому стрільцю-молодцю.

- Не знаю, про яку оленицю ви говорите, добрі люди. Не прибігала ніяка олениця в мою господу. Може, помилився ваш стрілець-молодець. Може, до іншої господи прибилася олениця?

- Ні, господарю, олениця в твоїй господі, ми йшли її слідом.

- А яка ж вона з себе?

- Золоторога, золотошерста, очі в неї - як зорі, зуби - як перли, вуста вишневі. Як гляне вона, то наче сонечко засяє.

- Є, правда, у нас одна олениця, але вона дуже боязка і сором'язлива.

Класний керівник. Які традиції сучасного сватання ви знаєте? Відповіді учнів.

Сучасне сватання проходить просто. В ролі сватів найчастіше виступають найближчі родичі нареченого. Але певний етикет все ж дотримується.

Наречений обов’язково дарує жінкам квіти (якщо у майбутньої дружини є бабусі чи сестри – їм теж буде приємно отримати букет нарівні з нареченою та її мамою). Свати привозять з собою подарунки, найчастіше це: солодощі, кошики з фруктами. Крім цього жених (або його мати) може подарувати нареченій якийсь дорогий подарунок, наприклад, ювелірну прикрасу або значущу для його родини річ.

Якісь особливі подарунки можна піднести і батькам нареченої. Як варіант, це можуть бути: оберіг для дому, фотоальбом (з обіцянкою заповнити його незабаром фотографіями онуків), красива різьблена свічка (як символ світла і тепла) і т.д.

Після привітальних промов всі проходять за стіл, де вже детально обговорюють весілля молодих. Хто за що відповідає, ну і звісно хто за що платить.

Класний керівник. Послухайте ланцюжок слів і здогадайтесь, про яку родинну традицію буде йти мова далі: дитина, гроші, хліб, квітки, баба-повитуха. Відповіді учнів.

Хрестини. Старовинні традиції та сучасні правила хрестин дитини роблять день Таїнства Хрещення незабутнім для його батьків і хрещених, а якщо дитина вже у свідомому віці, то і для дитини.

У цей день його другі батьки, якими стають хресні, зазвичай дарують подарунки своєму підопічному. У давні часи було прийнято дарувати хрещеннику ікону його святого.

У деяких регіонах усі витрати, пов'язані з церемонією, бере на себе хрещений батько, також він дарує дитині хрестик і ланцюжок. В обов'язки хресної матері входить купити хрещеннику натільну хрестинну сорочку і рушник. Також прийнято дарувати на хрестини сережки, кільця, срібні ложечки тощо.

Назвати дитину ім'ям святого князя або цариці вважається до добра, здоров'я і успіху. Якщо ж дитині дають ім'я святого мученика, то це вважалося поганою прикметою, немов батьки прирікають свого малюка на важкі страждання, які випали на долю його святого.

Класний керівник. Розкажіть історію появи своїх імен. Чому саме так вас назвали? Відповіді учнів. Отже, на вибір імені дитини впливають і традиції родини, і модні віяння, національні, і релігійні погляди, і навіть політичні погляди батьків.

Класний керівник. Хто з’являється у сім’ї після хрещення дитини? – Куми. Куми – це люди, без яких не обходиться жодне родинне свято, але й в біді вони своїх хрещеників не полишають. Які прислів’я про кумів ви знаєте?

Голодній кумі й хліб на умі. За милую куму можна полізти і в тюрму. Їхав до Хоми, та попав до куми. Що знає кум, знає кумова жінка, а вже від неї і все село. В кожної куми свої пироги. Втікайте, куме, бо біда суне. Годі, куме, їсти, бо не буде на пироги місця. Знає кума – знає півсела. Кого люди за людей мають, з тим кумаються. Коло пекла живучи, треба й чорта за кума просити. Кум — не родина, зять — не дитина, а невістка — чужа кістка. Під лихий час і кум за собаку. Стривай, кума, не з тої ноги танцювати пішла! Хвалить кум куму, як нема кому. Як Микита воли мав, то Микита кумував, а як воли одпали, кумувати просить перестали.

Класний керівник. Кожна українська родина приділяє багато уваги своїй оселі. Для того, щоб в домі було затишно, а в сім’ї панував спокій, українці шанують родинні обереги. Яку інформацію ви підготували про свої сімейні обереги.

Відповіді учнів. Обереги є давніми, добрими символами нашого народу. До оберегів належать вишиті рушники, писанки, вишиванки, підкови, вінок, вербові гілки, маківки, образи.

  • З давних давен вважали , що вишиванка захищає від усілякого лиха, наділяє людину цілющою силою рідної землі.
  • Підкова приносить щастя.
  • Калина була символом краси, продовження роду.
  • Рушник символізує гостинність та доброзичливість.
  • Дівочий вінок мав захищати дівчат від лихого ока і недуг.
  • Вважається, що освячені вербові гілочки відвертають грозу, біду, оберігають від нещастя.
  • Маківки є символом достатку, захисту від усього лихого.

Одягнімо, друже, вишиванки —
Наш чарівний український стрій.
Не для когось, не для забаганки,
А для себе, вірний друже мій.

Одягнімо вишиванки, друже,
Як одвічний предків талісман.
Хай не буде серед нас байдужих
І один в нас буде отаман.

Одягнімо в свята і неділі,
В будень, за потреби, одягнім
І відчуєм — вороги безсилі
Зруйнувати український дім.

Одягнімо вишиванки, друже,
Хай побачить українців світ —
Молодих, відважних, дужих,
У єднанні на сто тисяч літ.

Класний керівник. З давніх часів головою родини є господар, який дбає про добробут, а завдання кожної господині – бути гостинною і звісно ж вмілою хазяйкою, щоб приймати дорогих гостей. Зараз ви маєте можливість побачити передсвятковий ранок одного українського подружжя.

Як тільки заспівали півні, господиня позіхнула, потягнулася під теплою периною, розбудила ногою чоловіка та й каже:

- П’ятнайціть кишок тонкої кобаси, п’ятнайціть грубшої, десять кусків підчеревини, десять – полядвиці, дванайціть – сала, шість сальцесонів, п’ять фаршированих риб, пару трилітрових слоїків маринованого товстолоба, штири зайці. Ти горілки скільки вигнав?

- Одинайціть літрів.

- Ага. Штири перекладанці, шість пляцків, вісім рулєтів, роґалі, два сирники, три медівники, ведерко печінкового салату, ведерко олів’є. Йой, я таки забула з часником зробити?

- В зеленім ведерку за дверима. Сам зробив. Аби не сабаніла мені.

- Пїтнайціть пасок, дві бабки, вісім штруделів, двайціть флєжок мінеральної води, двайціть содової, кетчуп, гірчиця, аджика.

- Ти дасиш ми виспатись чи нє?

- Спи вже, спи… Йой! Ти гімалайську сіль купив?

- Ту таку трохи ружову?

- Ну! То купив?

- Нє-а. Не було в магазині.

- А бодай тобі, нендзо! Люде зберутся, а я перед ними, що на стіл поставлю?! Га??

Класний керівник. Кожна українська господиня – дбайлива і любляча. Вона турбується про всіх і про все, і любить вона всіх у своїй родині без винятку, бо жінка в світ приходить для любові.

А жінка в світ приходить для любові
Любити ляльку доки ще мала.
Любити маму поки підросла,
А тільки-но, як ступить за поріг
Любити небо і м‘який моріг.
Дім батьківський і квіти чорноброві
,
Бо жінка в світ приходить для любові.
Росте вона, ростуть її роки
,
Ростуть її і радості й надії
І от приходять роки молодії
.
По світу вже вона не йде – несеться!
Уважно прислухається до серця
,
Щоб в шумі літ і в шелесті дібров
Почути, що прийшла її любов
.
Ота любов, що перша і остання.
Такої ще ні в кого не було!
І ти щаслива в серці в тебе рай
І відшумів весільний водограй.
І попливли літа, літа, літа….
Усіх годуєш, хоч сама голодна
І часом нерви стримати негодна
Та будеш захищати, як в бою
Оту сімейну каторгу свою.
І попливли літа, літа, літа…..
А що? Якби усе почати знов?
Оце той борщ щоденний – це любов,
Сорочка чисто випрана – любов
І очі діточок ясні – любов.
Все так було б, якби почати знов!
Жіноча доля в світі – це ЛЮБОВ!

Підсумки. Створення «скриньки мрій».

Класний керівник. Ви багато почули інформації, що потрібно для міцної родини і мине трохи часу і ви самі будете створювати власну родину. Спробуймо заглянути в майбутнє і уявити свою сім’ю. Пропоную створити «скриньку мрій»: на папері напишіть кілька речень, якою ви уявляєте свою сім’ю, покладіть свої мрії у скриньку, яку ми відкриємо через 10 років на зустрічі випускників, а зберігатися вона буде в мене.

Сім’я і родина – два слова єдиних
Для будь-кого – радість життя.
Сім’я – це затишок у рідній хатині,
В ній кожний з
нас – Боже дитя!

Сім’я – це усмішка малої дитини,
Сім’я – це і щастя, й любов,
Й звичайно ж, підтримка у тяжкі хвилини,
Бо в жилах тече спільна кров.

Сім’я – це обов’язок й праця незмірна,
Сім’я – це багато турбот,
Де варто навчитися бути покірним,
Й радіти від різних пригод.

Сім’ю мати тяжко, одному простіше –
З сім’єю ж бо більше проблем.
Та не забувайте про найважливіше,
Бо те, що ми сієм – пожнем!

Посіємо радість – отримаєм щастя,
Посіємо вірність і зростим любов,
Моліться, щоб вас не торкнулись нещастя
Й Господь вас візьме під покров.

Людина одна хати не побудує,
Лише може звести стіну
(між світом й собою), таку, що руйнує
Повагу й любов як одну.

Не гоже людині самій в світі жити,
Їй варто навчитись терпіть,
Забути про себе і хліб розділити…
Горніться в сім’ю і любіть!

Категорія: Виховна робота | Додав: oksanochkadanilyuk
Переглядів: 561 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук