П`ятниця, 03.05.2024, 01:02
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт Данилюк Оксани Олександрівни

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Виховна робота

Захист проекту
17.03.2018, 22:00

Мета: З’ясувати рівень знань учнів про професії і розширити їх знання; дати визначення термінам, які стосуються теми «Професія»; визначити групи і класифікації професій; розвивати вміння досліджувати інформацію самостійно та в групах; розвивати вміння планувати та оцінювати свою діяльність; виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій.

Обладнання: учнівська презентація, роздруківки, відео «Дивні професії світу», пам’ятка для учнів, продукт проекту (друковане видання).

Учні об’єднані у 3 групи. Завдання групи № 1 – дібрати інформацію про основні типи і класифікацію професій. Завдання групи № 2 – проаналізувати помилки, які допускають при виборі професії і фактори, що впливають на вибір професії. Завдання групи № 3 - представити інформацію про професії 21 століття і найбільш високооплачувані професії в Україні.

Хід заняття

Класний керівник. Пройде зовсім небагато часу, і вам доведеться вибирати свій шлях у житті. І шлях цей почнеться з перехрестя, від якого розходяться не 3, як в казці, а 6 тисяч доріг - саме стільки зараз існує професій. І дуже важливо не помилитися у виборі шляху. Адже від цього вибору залежить дуже багато: і матеріальний достаток, і коло спілкування, і інтереси, і щастя в житті.

Вдало вибери професію,

вклади в неї свою душу -

тоді щастя саме тебе відшукає.

(К. Ушинський)

Український філософ Григорій Сковорода вважав, що якщо людина усвідомлює для чого народжена, працює з приємністю, тоді вона щаслива: «Ори землю або носи зброю, займайся купецькою або мистецькою справою – роби те, для чого народжений».

Гра «Розкодуй»

До кожної букви слова «професія» придумайте слово – характеристику.

П - професіоналізм, порядність.

Р - розум, рішучість.

О - обізнаність, оригінальність.

Ф - фантазія.

Е - енергійність, ерудованість.

С - старанність.

І - ініціативність, інтерес.

Я - якість.

Недарма кажуть, що, обираючи професію, людина вибирає свою долю. Що ж таке професія?

На дошці написані 4 терміни, які мають відношення до професійної діяльності людини: професія, спеціальність, кваліфікація, посада. Як би ви пояснили відмінність між цими словами? (Відповіді учнів)

Підведемо підсумки. Ознайомимося з короткими визначеннями цих понять і побачимо, наскільки ви виявилися близькі до істини.

Професія - це трудова діяльність людини, яка дає засоби для існування і розвитку.

Спеціальністьце вид занять у межах однієї професії.

Кваліфікація - це рівень професійної майстерності.

Посада - це місце, займане людиною в організації.

Як бачимо, багато хто з вас дали правильні тлумачення даних термінів, які разом містять професійну характеристику людини.

Група № 1 «Типи і класифікація професій»

Класний керівник: У світі багато професій. Щоб не заплутатися в них, фахівці об'єднують їх у великі класи або групи. Всі професії об'єднують в п'ять великих типів.

Перший тип: людина - людина. Предметом праці у цій професії є інша людина і вплив на інших людей. До такого типу професій належать учитель, вихователь, лікар, журналіст, продавець, поліцейський, суддя.

Другий тип: людина - природа. Люди цих професій мають справу з живою і неживою природою (ветеринар, агроном, гідролог, вівчар, механізатор, тракторист, садівник, водолаз, лісник, дизайнер ландшафтів). Для них характерний загальний предмет праці - тварини і рослини, грунт і повітряне середовище.

Третій тип: людина - техніка. Це можуть бути льотчики, водії, матроси, токарі, слюсарі, сантехніки, будівельники, слюсарі та інші професії, які використовують технічні пристрої.

Четвертий тип: людина - художній образ. Людей цього типу відрізняє наявність живого образного мислення, художня фантазія, талант. Це музиканти, художники, актори, перукарі, дизайнери та ін.
Щоб не помилитися у виборі професії, потрібно врахувати свої психологічні особливості, здібності, фізичні можливості.

П'ятий тип: людина - знакова система. Фахівці такого типу використовують в своїй праці різні знаки: усна і письмова мова, цифри, хімічні та фізичні символи, ноти, схеми, карти, графіки, малюнки, дорожні знаки. Це бухгалтери, учені, люди, що працюють в лабораторіях, наукових центрах, програмісти, перекладачі, економісти.

Світ професій дуже великий: їх налічується близько шести тисяч. Існує кілька класифікацій:

  • за знаряддями праці (ручні, механізовані, автоматизовані, комп’ютеризовані, функціональні);
  • за галузевою ознакою (промислові, будівельні, транспортні);
  • за умовами праці (робота вдома, на повітрі, в незвичайних умовах).

Класний керівник. На слайді – зображення священника, волонтера, захисника Вітчизни. Питання – професія це чи покликання. Чим відрізняється професія від покликання. Що приносить більший дохід? Чи можливо поєднати професію і покликання?

(Роздуми і відповіді учнів).
Група № 2 «Аналіз помилок, які допускають при виборі професії і фактори, що впливають на вибір професії».

Проблемна ситуація «Чий це вибір?»

Один вчений, який написав книгу про вибір професії, багато років пропрацював у школі і завжди цікавився подальшою долею своїх учнів. При зустрічі він задавав їм незмінне питання: «Чи задоволений ти обраною професією?» і отримував гнітючу відповідь: «Ні!». Приблизно кожен третій помилився у своєму виборі, і кожен другий зізнавався, що не зовсім задоволений, і якщо б починати спочатку, то, напевно, пішов би іншою дорогою.

Чому ж так багато молодих людей помиляється у своєму виборі? Ми спробували проаналізувати найпоширеніші помилки, які допускають при виборі професії:

  • «Тиснуть» батьки.
  • Йдуть за модою.
  • Нічого не знають про професію, яку обрали.
  • Вибирають «за компанію».
  • Не хочуть дізнаватися про негативні сторони професії, які проявляються згодом.
  • Не мають здібностей і нахилів до цієї професії.
  • Наслідують героїв кіно і телесеріалів.

Ми перерахували найпоширеніші причини помилок у виборі професії. Це тиск батьків, відсутність знань про обрану професію, гонитва за модою, переоцінка власних сил і здібностей. Але як же тоді правильно вибрати професію?

Міні-лекція «Формула успішного вибору»

Класний керівник. На дошці ви бачите три ключових слова: «ХОЧУ – МОЖУ – ТРЕБА = …». (Учитель крейдою перекреслює тире між словами і виходять плюси. Діти висловлюють припущення про результат виведеної формули).

Я відкрию вам секрет: вийде правильний вибір професії.
Фахівці з профорієнтації встановили, що правильним може бути тільки усвідомлений вибір професії.
Як пояснити цю формулу? У ній всього три величини:

  • ХОЧУ - це все, що мені подобається, до чого лежить душа;
  • МОЖУ - це все, що мені по силам за здібностями;
  • ТРЕБА - це все, що потрібно для суспільства, країни.

Разом виходить формула усвідомленого вибору професії. Усвідомлений вибір - це такий вибір, при якому людина враховує і особисті вподобання (хочу), і свої можливості (можу), і потреби суспільства в цій професії саме в даний період (треба).

Співвідношення між «хочу» і «можу» - у ваших руках. Якщо у людини є мрія і вона твердо йде до своєї мети, вона обов'язково її досягне. Але для цього потрібно розібратися в собі, дізнатися свої сильні і слабкі сторони, свої здібності і недоліки.

Що обумовлює вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що нахили враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає в першу чергу. Чи варто слухати батьків при виборі професії?

  • Варто. Але це має бути професія, яка цікава саме цій людині. Проте молодь, як правило, опиняється перед вибором професії в той час, коли ще не здатна повністю оцінити власні нахили. Тому правильніше буде їй допомогти.
  • Деякі батьки намагаються перенести на дітей свої спрямування чи нереалізовані амбіції. На мою думку, це неправильно. Адже якщо батькові не вдалося закінчити музичну школу, це не значить, що його син повинен проти власної волі стати музикантом.

Існує 8 факторів вибору професії (за Е.А. Климовим, спеціаліст в області психології праці):

  • Позиція старших членів сім’ї.
  • Позиція товаришів, подруг.
  • Позиція вчителів, шкільних педагогів.
  • Особисті професійні плани.
  • Здібності.
  • Рівень домагань суспільного визнання.
  • Інформованість.
  • Схильності.

Група № 3 - «Новітні професії 21 століття і найбільш високооплачувані професії в Україні».

Завдання для гостей: кожен учасник отримує набір літер, з яких повинен скласти професію 21 століття (баєр, шопер, блогер, копірайтер, SEO-оптимізатор, хед-хантер, клінер, грумер, промоутер, мерчендайзер, евент-менеджер, PR-менеджер, провізор, брау-мейкер).

Технологічний прогрес і розвиток економіки диктують нові вимоги до ринку праці. З кожним роком з’являються нові сфери, в яких може реалізувати себе людина, відповідно, виникають і нові професії. Які ж професії з’явилися в двадцять першому столітті?

1. Байєр і шопер. Обидва фахівці, байєр і шопер, купують товари на замовлення для певних людей. У чому ж їх відмінності? Шопер володіє навичками стиліста і психолога, підбирає одяг та аксесуари індивідуально для кожного клієнта. Він знає про кращі магазини, акції та знижки, відразу може відрізнити оригінальну річ від підробки. За бажанням клієнта шопер може супроводжувати його в походах по магазинах, а може скласти і придбати для вас цілий гардероб, керуючись тільки параметрами вашої фігури.

Баєри працюють для магазинів і бутиків, вони стежать за новими колекціями сезону, відстежують тенденції, шукають новинки і складають асортимент магазину. Вони аналізують і вибирають кращі ідеї дизайнерів і визначають те, в чому кожен з нас буде ходити вже завтра.

2. Блогер. Здавалося б, як можна заробити, якщо просто вести свій інтернет-щоденник? Виявляється, якщо ваш щоденник стає популярним, його постійно читає багато людей, то ви можете заробляти на розміщенні статей на замовлення. Багато блогерів створюють власні сайти, пишуть дійсно цікавий матеріал в тій сфері, яка їм цікава, і продають рекламні місця на сайтах.

Наприклад, якщо ви ведете блог про подорожі, ваш сайт щодня відвідують багато людей з певним рівнем інтересів і доходів, ви можете продати місце під рекламу сайту готелю, наприклад.

3. Копірайтер. Копірайтер — це майстер з написання текстів. На відміну від блогера він завжди пише на замовлення, більше того, копірайтер пише свої тексти за певними правилами. Чому ж ця професія так затребувана зараз?

Копірайтер, в основному, пише тексти для інтернет ресурсів. Всі статті, які ви бачите на сторінках сайтів абсолютно по будь-якій тематиці, і електронні листи, які приходять вам в якості розсилки, всі ці тексти створені копірайтерами. Копірайтер вміє написати такий текст, щоб ви, прочитавши всього пару слів, захотіли далі залишатися на сайті і придбати запропоновану на ньому послугу.

4. SEO-оптимізатор або, як ще називають цю професію, оптимізатор сайтів робить все, щоб вивести певний сайт на верхні позиції в пошукових системах. Зараз ця професія вважається однією з найбільш затребуваних, тому що все більше товарів сьогодні продається через інтернет.

Оптимізатор сайтів володіє техніками, що просувають сайт в перші позиції в пошукових системах, при цьому він працює в одній команді з копірайтером, який пише правильні тексти на цей сайт.

5. Хед-хантер. Завдання хед-хантера — переманити співробітника високого класу з однієї компанії в іншу. Вони отримують замовлення від фірми, яка бажає найняти певного спеціаліста, успішного і відомого у своїй галузі, а хед-хантер намагається вплинути на кандидата і підвести його до переходу до свого замовника.

А чи не хотіли б ви скористатися послугами клінера, грумера чи брау-мейкера? Не знаєте про кого йде мова? Клінер – від англ.. слова clean (прибирати), тобто це технічний працівник. Виявляється, що зараз не погано заробляють грумери – це перукарі домашніх тварин. А якщо хочете гарно виглядати, то крім стиліста і візажиста ви не можете обійтися без брау-мейкера – це людина, яка зробить ваші брови ідеальними.

А чи знали ви, що промоутер – це рекламний агент, мерчендайзер – це продавець, провізор – це лікар-фармацевт, PR-менеджер – це спеціаліст, що займається формуванням позитивної громадської думки про компанію, персону, продукт чи подію, а евент-менеджер - людина, яка займається організацією різних свят.

Державна служба статистики України визначила найбільш оплачувані професії в країні, передає Ukr.Media. Дані розміщені на офіційному сайті Держстату. Найвищий рівень заробітної плати отримують українці, що працюють у сфері авіаційного транспорту — близько 30 000 грн. На другому місці за рівнем зарплат, згідно з даними офіційної статистики, виявилися фінансисти і страховики — 13 000 грн. Замикають трійку працівники телекомунікаційної сфери — 12 000 грн.

Заключне слово. Класний керівник. Вибір професії - це дуже важлива подія в житті кожної людини. Але яку б професію ви не вибрали, вам завжди знадобляться знання, отримані в школі. Тому постарайтеся вже зараз визначити область ваших інтересів, більше читайте, набирайтеся досвіду та знань.

Як добре помітив один мудрець: «Щоб не помилятися, потрібно мати досвід. Щоб мати досвід, потрібно помилятися». Пропоную вашій увазі декілька порад, які можливо станут корисними для вас при виборі майбутньої професії.

Як правильно вибрати професію? У першу чергу потрібно зважити всі «за» і «проти», оцінити різні професії з точки зору їх плюсів і мінусів. Необхідно подумати над наступними питаннями:

Інтерес до професії. Хоч невеликий, але він повинен бути. Нецікава робота не приносить ні радості, ні задоволення. Але зате вона може стати причиною стресу і депресії. Воно Вам треба?

Заробітна плата. Якщо на роботі будуть мало платити, доведеться або шукати підробіток, або міняти професію. До професії, яка не приносить доброго доходу, інтерес втрачається, і люди намагаються швидше знайти їй заміну.

Багато професій (такі як бармен, офіціантка, танцівниця і т.д.) дають можливість заробити легкі й швидкі гроші. Але в цих професіях не передбачено кар’єрний ріст, а значить, з часом танцівниця буде отримувати стільки ж, скільки отримувала, коли тільки починала працювати. А робота, наприклад, банківського службовця, на початковому етапі може оцінюватися значно нижче. Однак з часом, коли набирається трудовий стаж, ця людина просувається по службових сходах і отримує з кожним разом все більше. Тому якщо робота Вам підходить, але Ви незадоволені заробітною платою, дізнайтеся про можливості та перспективи кар’єрного росту. При гарній і сумлінній роботі скоро Ви будете отримувати більше, ніж Вам пропонували спочатку.

Професійно важливі якості. Не варто йти в співачки з поганим голосом, а в космонавти — зі слабким серцем. Кожна професія вимагає від людини певних здібностей, знань і умінь і якостей.

П’ятий критерій — затребуваність на ринку праці. Не секрет, що зараз спостерігається надлишок економістів та юристів. Отже, людям з такою спеціальністю важко знайти собі роботу. Можна пошукати дані статистики в Інтернеті. З неї Ви дізнаєтесь, в яких професіях на сьогоднішній день потребує суспільство.

Психологічні якості. На майбутній роботі Ви повинні відчувати себе психологічно комфортно. Оцініть позитивні якості і подумайте, в якій професії вони найбільш затребувані. Але не забувайте і про недоліки.

Знання, навички, уміння. Оцініть Ваш багаж знань. Дайте відповідь собі на питання: «Що я вмію робити найкраще? В якій області в мене є міцні знання, які я можу застосувати у роботі? ».

Освіта. Більшість професій вимагають певного рівня і типу освіти. Якщо такого немає, то потрібно вчитися.

Фізичні якості. Оцініть свій фізичний стан, і потім вибирайте із запропонованих професій ту, яка найбільш підходить за фізичними параметрами. Нерозумно, особливо в молодому віці, вибирати роботу, яка губить здоров’я. Професію можна поміняти, а нове здоров’я не купиш. Пам’ятайте про це.

Можливості працевлаштування. Сюди відноситься затребуваність професій на ринку праці та можливість влаштуватися на роботу в певному місці. Наприклад, у Вас рідкісна спеціальність. Вибір професії також залежить від способу життя, місця проживання, умов праці. Вибирайте для себе ту роботу, яку зможете виконувати, не ламаючи собі життя.

На завершення нашої зустрічі пропоную переглянути відео «Дивні професії світу» (автор передбачень для печива, бургеролог, дослідник панд, випробовувач водних гірок, оператор для GOOGLE MAP, менеджер екзотичного острова, випробовувач розкішної постільної білизни, спеціаліст з обіймів). (Перегляд і обговорення відео).

Пазли «Мудрі перли»

«Хочеш їсти калачі – не сиди на печі». Адже, щоб отримувати задоволення від роботи і заробляти гроші треба працювати. Зараз ви спробуєте скласти пазли, у яких сховані справжні дорогоцінні перли народної творчості:

  • майстра величає справа (Справа майстра величає)
  • нема труда плода без (Без труда нема плода)
  • мала працює та й а бджола (Бджола мала, а й та працює)
  • вчасно рясно вродить посієш (Посієш вчасно – вродить рясно).

Джерела:

  1. Лозовий В. О. Умови виникнення й призначення професійної етики: [Електронний ресурс].
  2. Статті з питань освіти // Що впливає на вибір професії Автор: Лідія Ракова http://www.osvita.org.ua
  3. Знайди себе. Ранок – НТ, 2007 рік
  4. Позакласний час. №1-2, 2006 рік
  5. Словник – довідник основних мовних термінів і понять
  6. https://tsn.ua/groshi/naybilsh-oplachuvani-profesiyi-v-ukrayini-infografika
  7. https://uk.wikipedia.org/

 

 

 

Категорія: Виховна робота | Додав: oksanochkadanilyuk
Переглядів: 285 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук